Naše odpověď:
Je nezpochybnitelným faktem, že žádné zahradní pergoly a krytá posezení se neobejdou bez kvalitního ukotvení k zemi. Stavba pergoly prostě zaříná už u základů, a ty je potřeba udělat pořádně. Možností jejich fixaci existuje celá řada. Pro naše účely bude dostačující, když jejich počet zredukujeme na tři nejčastěji používané typy zajištění a ty si podrobněji popíšeme. Dříve než tak uděláme, je dobré si připomenout, že prvním vodítkem pro výběr správného úchytu, by měl být typ povrchu, ke kterému se má pergola připevnit. Protože ne každý úchyt se hodí ke každému typu terénu.
Tradičním ukotvením zahradních pergol do země je ukotvení nosných sloupků do betonu. Pro tyto účely se používají betonové patky nebo betonová deska a kovové úchyty typu D901 . Přestože uchycení sloupků do betonu zajistí vaší pergole očekávanou stabilitu, nejedná se v poslední době o nejčastěji doporučovanou metodu ukotvení. Důvody jsou nasnadě. Kopáčské práce a samotné betonování vám zabere nemálo času a také je fyzicky velmi namáhavé. V neposlední řadě také spotřebovaný beton způsobí, že se stavba pergoly citelně prodraží. Z těchto důvodů si celá řada klientů nechá betonování rozmluvit a přechází k zajištění zahradních pergol pomocí modernějších technologií.
I přes zmíněné nevýhody není uchycení pergoly pomocí betonu vyloženě špatnou metodou. Záleží na vašich požadavcích a terénních specifikách pozemku, kde chcete pergolu postavit. Betonování najde uplatnění například při zajišťování zahradní pergoly na písčitém terénu nebo v hodně kamenité půdě, případně v rozích u zdi domu. V těchto konkrétních případech se jedná o takřka ideální řešení ukotvení. Při samotné instalaci je důležité vědět, že betonové patky musí mít patřičné rozměry, aby byly schopny tíhu celé pergoly udržet. Vykopané díry musí být dostatečně hluboké a pro docílení maximální stability je bezpodmínečně nutné, aby všechny betonové patky byly ve vzájemné vodováze. Při použití betonové desky je dobré pamatovat na její minimální tloušťku, která by neměla být menší než 10 centimetrů. Rozhodně neuděláte chybu, když desku navíc vyztužíte zpevňovací kari sítí.
Stále rozšířenější alternativou k výše zmíněným způsobům ukotvení zahradních pergol je moderní technologie využívající speciálních zemních vrutů. Vyrábí se z vysoce kvalitní zinkem ošetřené oceli a mají specificky tvarovanou špici. Pro své dobré užitné vlastnosti se těší velké oblibě. Nejčastějšími důvody, proč se stále více zákazníků uchyluje ke kotvení zemními vruty, je jejich spolehlivost, flexibilita a zejména rychlá a intuitivní instalace. Při vzpomínce na dřinu při kopání děr pro betonové patky vám bude zapuštění zemních vrutů do země připadat jako procházka růžovým sadem. Ukotvení zahradní pergoly pomocí čtyř vrutů vám nezabere víc jak 20-25 minut práce. Zkušenosti se zemními vruty jsou takové, že díky speciálně tvarované špici proniknou takřka všemi druhy terénu a jako kotva tak mohou sloužit s výjimkou písčitého nebo příliš kamenitého podkladu, téměř všude. Pokud chcete zemní vruty použít k ukotvení stojek pergoly, jistě vás potěší, že tak nepřímo přispějete k její delší životnosti. Zemní vruty jsou díky své povaze ideální pro pevný úchyt dřevostaveb různých druhů. Díky technologii zemních vrutů nepřijde pergola do přímého kontaktu se zemí, což má pozitivní dopad na odolnost dřeva proti vlhkosti a plísním. Jistě vás potěší i možnost, že naše zemní vruty je možné použít k ukotvení nejen na rovném povrchu, ale i v mírném svahu. V takových případech se vrut nezavrtává celý nebo se použije delšího trámku.
Jak již bylo řečeno v úvodu, při výběru kotvící metody je důležité zohlednit povrch, do kterého chcete pergolu zasadit. Například máte-li vydlážděnou terasu či vybetonované zápraží, je technologie zemních vrutů prakticky nepoužitelná a ani betonovací metoda by v tomto případě nebyla tím nejrozumnějším řešením. Za těchto okolností pro vás bude nejlepší použít podlahový úchyt typu K301 ve tvaru písmene U. Tento produkt představuje nejideálnější prostředek pro docílení maximálně pevného spojení pergoly s dlažbou či betonovým povrchem. Princip spočívá v tom, že se dlažba nebo jiný extrémně tvrdý povrch navrtá a podlahový pozinkovaný úchyt se pomocí železných kotev připevní k zemi. Tím je dosaženo spolehlivého uchycení a pergola disponuje potřebnou stabilitou nezbytnou pro její opakované užívání.