Naše odpověď:
Dobrý den a děkuji za otázku. Máte pravdu, přehazování kompostu v kompostéru důvod má a ne jeden, ale hned několik.
Pravidelné přehazování kompostu je dobrá praxe, která napomáhá urychlit proces rozkladu a zajišťuje rovnoměrnou distribuci kyslíku do celého kompostovacího prostoru. Přehozením kompostu podpoříte aktivitu mikroorganismů zapojených do rozkladu organické hmoty.
Při přidávání nových materiálů do zahradního kompostéru se snažte skládat vrstvy tak, aby docházelo ke správnému střídání zelené hmoty (tráva, listí, zbytky ovoce a zeleniny...) a hnědého materiálu v podobě suché trávy, kartonu, dřevité hmoty nebo skořápek. Poměr zelené a hnědé hmoty v kompostu je důležitý a měl by být 1:0,25, tedy jeden díl zelené hmoty na 0,25 dílu hmoty hnědé pro vytvoření správného kompostu. To pomáhá udržet správnou rovnováhu uhlíku a dusíku.
V případě potřeby pravidelně kontrolujte vlhkost kompostu. Přidejte vodu, pokud je kompost příliš suchý, nebo naopak přidejte suchý hnědý materiál, pokud je kompost příliš mokrý. Správná vlhkost podporuje činnost mikroorganismů a urychluje rozklad.
Při přehazování kompostu můžete postupovat následovně. Dřevěný kompostér postupně rozeberte a začněte jej sestavovat vedle. Postupně do něho přehazujte materiál, který leží na vrchu kompostéru. Tím se naposledy dodaný odpad dostane dolu a ten který je v kompostéru nejdéle zase úplně nahoru. Snažte se důkladně promíchat všechny části kompostu, abyste zajistil rovnoměrný rozklad materiálu. Na přehazování jsou vhodné vidle nebo lopata, která vám pomůže materiál z vnějších částí kompostu přehodit do středu a naopak. To znamená, že se kompostovaný materiál provzdušní a do hromady se dostane i více kyslíku.
Jak často přehazovat kompost záleží na mnoha okolnostech např. jak často kontejner plníte nebo kolik materiálu do něho ukládáte...