Naše odpověď:
Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Pokud jste truhlář amatér, ale zručný kutil a máte základní truhlářské vybavení jako je mafl, přímočará pila, vrtačka nebo akušroubovák s nástavci, tak se domnívám, že se to zvládnout dá.
Prohlédněte si váš dům a zvažte jaký tvar stříšky by se vám hodil. Na výběr je stříška nad vchodové dveře pultového nebo sedlového provedení. Samozřejmě si na začátku musíte změřit výšku dveří a prostor nad nimi - naddveří. Je to důležitý rozměr u budoucí pultové stříšky a jejího sklonu.
Stříšku budete muset umístit tak, aby vám její spodní hrana nezasahovala do dveřního křídla a nesnižoval jste si tak průchozí výšku. Za předpokladu, že je nade dveřmi místa málo, bude muset mít stříška sklon menší.
Dále budete potřebovat materiál pro výrobu. Pokud máte někde v blízkosti domu (třeba u pergoly) použitou nějakou dřevěnou stojku, stejný, nebo podobný rozměr můžete použít i při výrobě stříšky. Výsledek bude ladit s okolním již použitým materiálem. Stejně tak robustnost konstrukce stříšky bude záležet na krytině, kterou při výrobu použijete. Bude to těžká betonová střešní taška, asfaltový šindel nebo komůrkový polykarbonát? Rozdíly v konstrukci pak budou zásadní.
Vycházejme z toho, že na stříšku použijete jako krytinu asfaltový šindel. Základní rozměr použitých nosných profilů používáme 10x10cm na vzpěry, na krokve a pozednice používáme hranol s profilem 4x10cm. Na zakrytí krokví pak dřevěnou palubku o tloušťce alespoň 1,9cm.
Víte, že místa nade dveřmi máte dostatek, stavební otvor dveří je široký 100cm. Aby vám pod stříšku nefoukalo, uděláte ji tedy alespoň o 20cm na každou stranu širší, než je šířka dveří.
Na stěnu tak přikotvíte svislé stojky a to tak vysoké, jak budete chtít mít vysokou stříšku, cca 80cm nad dveře. Na stěnu pak můžete umístit překlad - dřevěný hranol, na který budete šroubovat jednotlivé krokve.
Nyní musíte přikotvit na svislou stojku vzpěru, která vynese spodní pozednici. Tím budete mít daný sklon stříšky. Nyní přišroubujete jednotlivé krokve na vrch a spodní pozednice. Nezapomeňte na přesahy, aby celá konstrukce vypadala k světu. Na v podstatě hotovu konstrukci našroubujte palubky, pohledovou stanou dolů.
Pak již přitlučte asfaltový šindel. Dobrým detailem je oplechování a to jak boků přístřešku tak zadní strany u stěny.
Do boční strany přístřešku pak můžete umístit mřížku, nebo třeba plnou stěnu z palubek. Na nátěr celé konstrukce doporučujeme použít tenkovrstvou lazuru ze široké škály odstínů, které se dnes na trhu nabízejí.
Pokud si na výrobu přístřešku netroufáte, pošlete nám skutečně rozměry, podle kterých vám stříšku nad dveře sami rádi vyrobíme na naší vybavené truhlárně. Vše vám připravíme do varianty stavebnice, kterou snadno složíte a přístřešek vám bude sloužit okamžitě. Výhodu máme jak ve vybavení, tak v našich technicích, kteří spočítají potřebnou dimenzi materiálu tak, aby se stříška například pod zatížením sněhem neprohýbala.
Nátěry provádíme na naší lakovně. Nebrání nám počasí, můžeme dodat v podstatě jakoukoli lazuru, nebo odstín, který se vám hodí.