Naše odpověď:
Dobrý den, děkujeme za vaši otázku. Terén pod kteroukoliv zahradní stavbu větších rozměrů musí být vždy pevný a rovný hned z několika důvodů. Pevným podkladem se minimalizuje riziko, že se konstrukce nakloní nebo dokonce zhroutí. Dobře připravený terén pomáhá chránit altán i před škodami způsobenými silným větrem. Na rovném a pevném terénu je i mnohem jednodušší montáž dřevostavby.
Mezi nejpevnější a stálé řešení jistě patří betonová základová deska. Její vyměření a příprava, ale patří mezi ty nejsložitější. K vyměření desky potřebujete dopředu znát půdorys stavby, abyste správně vytyčili rohy a místa pro zabetonování zemních patek. Pak bude nutné vykopat základ pod desku a to ideálně do nezámrzné hloubky 80cm. Základ zašalovat prkny a přesně vytvořit obvod desky. Do míst, kde mají být zabetonované ocelové patky se patky musí osadit. Pak již jen zbývá prostor vybetonovat, počkat alespoň jeden týden, než deska vytvrdne a může se začít s montáží.
Instalace zahradního altánu na zemní vruty patří mezi jednoduché a moderní způsoby. Zemní vruty se používají i při stavbě dřevěné pergoly, dětského hřiště, ale i dalších jednodušších staveb. Vruty stačí do terénu zavrtat a to buď ručně nebo za pomoci elektrického nářadí s převodovkou. Na vruty se připevní dřevěný rošt z impregnovaných hranolů na které se poté dá instalovat dřevěná podlaha. Stavba je pak snadná a poměrně málo nákladná.
Montáž altánu na štěrkové lože - i zde platí, že se jedná o poměrně nenáročnou základovou plochu, kterou zvládne vybudovat každý. Standardně se buduje tam, kde se počítá s tím, že vrchní stavba - chata, altán bude mít podlahu. Jinak by bylo poměrně nepříjemné po štěrku chodit. Nicméně jako vyrovnávací vrstva pod stavbu je ideální. Při budování doporučujeme odstranit vrchní vrstvu zeminy cca 15-20cm a tu zasypat štěrkem. Okolní vyhloubené plochy bude sloužit jako obrubník a štěrk se nebude dále rozsýpat.
Na vyrovnání podkladu lze použít i nastavitelné plastové terče - ty využíváme tam, kde má pevná betonová plocha určitý sklon např. na terasách a je nutné sklon další podlahy změnit tak , aby se zajistil např. odtok dešťové vody. Terče se umístí na plochu podle dané rozteče - zde bude záležet, co bude potom na nich dál, jaké bude jejich zatížení. U nás nejčastěji na ně pokládáme impregnované latě a vytváříme dvojitý základový rošt. Jednotlivé terče pak můžeme vyšroubovat a vyrovnat tak plochu do roviny.
Asi úplně nejjednodušší způsob jak vyrovnat terén pod dřevostavbu jsou - betonové dlaždice. Dlaždice můžeme vrstvit na sebe a vyrovnávat tak nerovnosti. Nezapomeňte však prosím na správné rozteče mezi nimi. Pokud byste dlaždic umístili málo, podlaha se bude prohýbat. Vždy je třeba vyrovnat rohy stavby a pak postupovat k nejnižšímu bodu. Rozteče počítejte cca mezi 40-50cm. Stejný způsob pokládky pak patří i dřevěným trámům. U nich dbejte na to, aby byly vždy ošetřené proti plísni, prodloužíte tak jejich životnost.