Naše odpověď:
Dobrý den, je samozřejmě škoda, že jste si nevybral z naší bohaté nabídky dětských hřišť, ale samozřejmě Vám poradíme. Dobrých kotvících prvků existuje celá řada, předpokládám, že si nějaké vruty do země vyberete.
Předpokládáme, že hřiště stavíte na nějaké rovné ploše, třeba trávníku. A zde máte několik možností kotvení.
Jednou z nich je použití zemních vrutů - to je dnes velmi oblíbený prvek pro ukotvení nejen hřiště. Jedná se v podstatě o kovový robustní šroub, který je zakončen patkou. Patka pasuje na dřevěnou nohu herního prvku. Šroub jednoduše zašroubujete do terénu a herní prvek k němu nakotvíte.
Výhodou je minimální poškození terénu, kam šroub zavrtáte. Po konci užívání herního prvku můžete tento šroub vyšroubovat a terén bude ve stejném stavu, jako před jeho instalací
Další možností je použití železných úchytů k zabetonování. Zde se jedná o velmi pevné spojení stavěného prvku s podkladem.
Kovový úchyt, který se kotví do betonového lože je extrémně pevný. Hodí se třeba i na kotvení masivních pergol, nebo třeba garážových přístřešků. Vyrábí se pro různé průřezy sloupků - od 7x7cm, přes 9x9cm, 12x12cm až pro sloupy 14x14cm. I když je zde instalace pracnější, výsledný efekt je vynikající.
Další možností, jak ukotvit dětské hřiště jsou zemní kotvy, které jsou sice jednoduché, ale funkční. Tyto zemní kotvy je potřeba také zabetonovat.
Ideální způsob kotvení je takový, že nejdříve smontujete herní prvek a umístíte ho na vybrané místo. Kolem hřiště u jeho rohových sloupků vykopete díru cca 30x30x40cm. Na sloupky herního prvku přišroubujete zemní kotvu a tu zalijete betonem a to těsně pod úroveň terénu. Po vytvrdnutí betonu tuto část překryjete zeminou.
Smontovaný herní prvek s přišroubovanou kovovou kotvou a vyhloubenou dírou pro zabetonování
Zabetonovaná pozinkovaná kotva herního prvku
Po vytvrdnutí betonu se beton překryje zeminou a nechá porůst trávou
Dobře známé je také kování s roxorem. Jedná se v podstatě o patku ve tvaru písmene "U" kde na její spodní části je navařené železo - roxor. I zde je nutné tuto část patky zabetonovat. Vidět je pak pouze horní část kování. Tento typ kování se hodí ke kotvení plotových sloupků na betonových podezdívkách. Zde se vrtá otvor o větším průměru než je roxor a tento prostor se vyplňuje chemickou kotvou. Toto spojení je velmi pevné.
Patka s roxorem použita v praxi při kotvení stojek pergoly.
Dalším kováním je například podlahový úchyt nebo zatloukací trn. Tyto dva způsoby jsou, ale pro kotvení dětského hřiště nevhodné, protože se kotví do pevného podkladu (betonová deska, zámková dlažba) a tento podklad je zase nevhodný pod dětské hřiště.
Podlahový úchyt nebo zatloukací trn se používá ke kotvení pergol nebo altánů.
Pro zatloukání patek se používá dřevěná vložka, která se vsune do pouzdra v horní části zatloukací patky, aby se předešlo poškození kotevního pouzdra pro dřevěnou stojinu pergoly nebo altánu. V průběhu zatloukání je třeba kontrolovat, aby se patka nevychýlila ze svislé osy.
Kotvení dětských hřišť musí být maximálně bezpečné, aby se děti během hry na herním prvku nezranily. Správné kotvení pomáhá předejít nehodám spojeným s převrhnutím nebo pohybem herní věže.