Naše odpověď:
Dobrý den,
na základě lety prověřených zkušeností vám pro péči o dřevěné altány můžeme doporučit impregnační napoštědla v kombinaci s lazurovací nátěry. Kromě nich přichází v úvahu také vodou ředitelné laky nebo emaily. Ovšem výběr vhodných ochranných prostředků pro zahradní domky a altány závisí mimo jiné i na vašich požadavcích na vzhled dřeva, protože kromě obrany proti nežádoucím vlivům dodává každý druh přípravku povrchu altánu jiný nádech.
Důkladná příprava dřeva před nátěrem
Předtím než přistoupíte k impregnaci a dalším úkonům, je nezbytné pečlivě očistit povrch dřeva vašeho zahradního altánku. Dřevo zbavte prachu, nečistot a mastných skvrn. Při opakovaní léčebné kúry musíte opatrně seškrabat i starý nátěr. Zbavíte se ho například horkovzdušnou pistolí, vibrační bruskou nebo organickým rozpouštědlem.
Impregnační nátěr je základním kamenem péče o dřevěné altány. Chrání jej před houbami, plísní, modráním, červotoči a dalšími škůdci. Pro impregnaci je optimálním prostředkem spolehlivě působící fungicidní napouštědlo Xylamon. Poskytuje dřevu potřebnou ochranu, ale zároveň není agresivní, takže jej lze používat na dřevo nejen v exteriérech, ale i v interiérech. Impregnaci Xylamon můžete kombinovat téměř se všemi nátěrovými hmotami založenými na ředidlové bázi. Výborně pasuje do páru s produktovou řadou Xyladecor Classic HP, což je tenkovrstvá lazura. Xylamon je navíc šetrný ke spotřebě lazurovacího nátěru. Díky jeho vysoké efektivitě není nutné používat obvyklé množství lazurovacího nátěru, ale bohatě si vystačíte s výrazně menší dávkou. Impregance je bezbarvá, a po jejím použití dřevoi velmi mírně zažloutne.
Impregnací získalo dřevo základní rezistenci proti škodlivým vlivům, nyní je třeba ošetřující proces dokončit. Mezi prostředky s nejvyšší garantovanou účinností patří lazurovací nátěry. Ty obsahují vosky, oleje a pigmenty, které dodají dřevu vnější i vnitřní odolnost vůči povětrnostním podmínkám a do jisté míry i proti hmyzu, houbám a plísním. Nátěr také oživí a prokreslí povrch dřeva a díky obsaženým pigmentům mu dodá patřičný barevný odstín. Lazurovací nátěry dělíme na tenkovrstvé a silnovrstvé. Liší se tím, že tenkovrstvý lazurovací nátěr sice probarví dřevo daným odstínem, ale pokud není nanášen ve více vrstvách, nepřekryje původní kresbu dřeva, čímž si váš altánek zachová přirozenější vzhled. Silnovrstvé nátěry naopak dřevo nejen nabarví, ale i z části kryjí jeho přirozenou strukturu. Osvědčenými lazurovacími nátěry jsou produkty z kolekce Xyladecor Classic HP, které používáme i u ns. Alternativou za lazurovací nátěry mohou být různé typy laků na dřevo. Jejich nanesením získá dřevo patřičný lesk a účinně vzdoruje vlhkosti a mechanickému opotřebení. Výrazně hůže se Vám ale budou renovovat.
Závěrem jen pár drobných rad. Zkušenými lakýrníky často omílané pravidlo říká, že každá vrstva nanášená na dřevo by měla mít pouze jednu funkci. Preferujte proto spíše jednosložkové ošetřující výrobky než tzv. 2v1. Ty jsou sice z finančního hlediska výhodnější, ale výkonností za klasickými jednoúčelovými prostředky zaostávají. Dále se vyvarujte míchání nebo ředění lazur, výrazně byste tím snížili jejich užitné vlastnosti.
Nešiďte nikdy základní impregnační nátěr - nemá to cenu. O co více dřevo napustíte impregnací, o to méně spotřebujete lazury. Xylamon vám vytváří i vazebný můstek mezi lazurou i dřevem - a tudíž se vám pak nátěr nebude loupat. To oceníte zvláště u silnovrstvých lazur
Xylamon používáme na většině našich prvků - pergolách, zahradních domcích, altánech, plotech nebo balkonech. Nenechte se zmást, že na plechovce s xyladecorem HP je zmínka o obsahu impregance. Ve srovnání s Xylamonem se jedná o stopové množství