Mohlo by se zdát, že po skončení léta a zvlášť s příchodem prvních mrazíků se zahrádkáři a nadšení pěstitelé všeho možného vydávají na pomyslnou dovolenou a svůj vercajk zahodí do kouta, kde se na něj bude prášit až do příchodu prvního jarního sluníčka. Zdání ale klame. I v zimním období si zahrádkáři přijdou na své a jejich pěstitelské choutky může ukojit například vánoční výzdoba truhlíků, inspirace k originálním truhlíkům se dá hledat nejen v oknech a na balkonech kolegů zahrádkářů, ale také na následujících řádcích.
Větvičky jehličin a bobulovin
Dříve než se do samotného zdobení pustíte, je dobré vědět, že truhlík na parapety by měl být dostatečně těžký, aby z něj nespadl. Proto do truhlíku dejte větší množství hlíny, kterou jej zatížíte. Do vánočního květinového truhlíku bezpochyby patří větvičky jehličin, které jsou dostatečně otrlé, aby přečkali i krušné klimatické podmínky, jaké obvykle s příchodem vánočních svátků na našem území panují. Z jehličin se do vánočních truhlíků hodí zejména borovice, ale také smrk, jedle zimostráz, túje, jalovec nebo třeba kanadská borovice. Vedle větviček jehličin můžete do vánočního květinového truhlíku dát také různé bobuloviny, větvičky jmelí, buxusu apod. Oblíbeným zdobným prvkem je i šípková větvička, která na sobě udrží plody i v zimním období.
Vánoční ozdoby, šišky a další drobnosti
Rustikální vzezření vánočního truhlíku můžete podpořit přidáním několika větších šišek. Chybu neuděláte ani tehdy, když svůj květinový truhlík doplníte také několika (2-3) menšími vánočními ozdobami, které ještě Vánoční nádech truhlíku můžete podpořit přidáním dvou nebo tří menších ozdob. Pakliže chcete svůj vánoční truhlík zahalit do trochu romantičtějšího hávu, použijte k těmto účelům čajové svíčky ve skleničkách. Plamínky svíček odrážející se od skla budou tou pravou třešničkou na dortu pro váš balkonový truhlík.
Za umělou kytku se nemusíte stydět
Mezi vánoční tradice typické pro Českou republiku nepatří jen smažený kapr s bramborovým salátem, lití olova a nadělování dárků. České Vánoce jsou po léta úzce spojené s vánoční hvězdou – krásnou, sytě červenou kytkou, která je nedílnou součástí vánoční výzdoby. A svůj part může sehrát nejen při výzdobě interiéru, ale i při vánoční výzdobě květinových truhlíků na balkonech, terasách či okenních parapetech. Protože živá vánoční hvězda špatně snáší zimu a průvan, jen stěží by na balkoně přežila chladné podzimní počasí. Proto k dozdobení svého balkonového květináče použijte umělou vánoční hvězdu, která je i v neživé podobě jako dekorativní prvek do truhlíku více než dostačující. Berte to tak, že umělá vánoční růže má být čistě dekorativním doplňkem a než se zbytečně trápit s marným zápasem živé vánoční kytky s drsnými klimatickými podmínkami, je lepší použít umělou verzi této oblíbené sváteční květiny. Není to žádná ostuda ani pro zkušeného zahrádkáře. Záleží jen na vás, jaká bude vaše vánoční výzdoba truhlíků, inspirace naším článkem je jen jednou z cest, jak dosáhnout krásně ozdobeného truhlíku, za kterým se otočí nejedno oko vašich sousedů či náhodných kolemjdoucích.